Materiały do produkcji mebli

Materiały do produkcji mebli

Wybór dobrej jakości materiału, z jakiego mają powstać meble, ma niebagatelne znaczenie. Rodzaj użytego tworzywa stanowi o trwałości oraz efekcie wizualnym danego wyrobu.

Materiały z „wyższej półki” – jakość i wspaniały efekt na długie lata użytkowania

Pierwszym rodzajem materiału, który króluje w meblach na zamówienie jest lite drewno. To klasyka sama w sobie i zarazem najbardziej szlachetne tworzywo. Jego zaletą jest długowieczność szacowana na kilkadziesiąt lat. Kolorystyka materiału zmienia się wraz z upływem czasu a to dodatkowo wpływa na efekt wizualny tego typu rozwiązania.

Możemy wybierać spośród wielu gatunków drewna o naturalnym kolorycie lub w wersji barwionej. Prym wiedzie tu dębina, sosna, olcha, buk czy brzoza. Można użyć także bardziej egzotycznych gatunków drewna – merbau, palisandru, mahoniu, jatoby oraz hebanu. Materiały te posiadają piękny koloryt oraz odporność na działanie wielu szkodliwych czynników, w tym atmosferycznych.

Drewno można poddawać różnego rodzaju obróbce, jak również ozdabiać je elementami ze stali nierdzewnej, aluminium czy szkła. Można także wykonać ozdobne frezy lub nadać meblom gięty kształt. Dość popularnym trendem jest celowe postarzanie drewna – np. poprzez jego patynowanie. Zaletą mebli drewnianych na wymiar jest ich uniwersalność oraz dopasowanie do każdego stylu – nowoczesnego, vintage czy klasycznego.

Fornir i płyta MDF

Fronty fornirowane to prostsza wersja tych wykonanych z litego drewna. Do produkcji używa się płyty wiórowej lub MDF, którą okleja się warstwą naturalnego drewna – forniru o grubości od 0,5 do 0,8 mm. Warstwa wierzchnia mebli pokrywana jest tutaj lakierem matowym lub w połysku.

Meble tego rodzaju są piękne, ale trzeba uważać, aby nie uszkodzić ich powierzchni. Innym rozwiązaniem jest płyta MDF, która powstaje ze zmielonego na pył drewna i mieszanki związków organicznych. To bardzo wdzięczny surowiec, łatwy w obróbce i nadający się do zdobienia. Wersje pokryte lakierem są odporne na wysokie temperatury i wilgoć, przez co sprawdzą się jako meble kuchenne na wymiar lub meble na wymiar do łazienki.  Wersje pokryte folią PCV mogą być użytkowane w innych pomieszczeniach – np. salonie, sypialni czy pokoju dziennym.

Rozwiązania w meblach gotowych

Najtańsze na rynku są meble gotowe, które wykonuje się przeważnie z laminatu o obrzeżach zabezpieczonych materiałem melaminowym. Rozwiązanie to często kusi klientów zadziwiająco niską ceną. Trochę droższe są te wersje, w których obrzeża zabezpieczono PCV lub profilami aluminiowymi. Niestety estetyka tego typu mebli jest bardzo niska, podobnie, jak ich jakość i trwałość. Meble tego typu, szybko tracą swój pierwotny wygląd. Zazwyczaj brzydko matowieją i zaczynają się „łuszczyć” na brzegach.

W doborze materiałów do wykonania mebli na wymiar, warto postawić na ich wysoką jakość. To ona bowiem, gwarantuje otrzymanie solidnych i pięknych mebli, na długie lata użytkowania.